14 Mayıs 2014 Çarşamba

Oruxmaps üzerinden rota açmak


Oruxmaps uygulaması hakkında ki giriş yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
                 Bu yazıda telefon ile kayıt edilmiş olan eski rotaları veya googleearth gibi diğer uygulamalarla oluşturulmuş rotaları, uygulama ekranına yüklemeyi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Oruxmaps uygulaması ile kayıt edilmiş olan rotalar telefonun dosya sisteminde bulunan "oruxmaps" klasörü altında ki  "traglogs" klasörünün içerisine kayıt edilmektedir. Öncelikle telefon da bulunan bu klasörlerin yerlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Telefon modellerine göre klasör yerleri değişiklik gösterebilir. Googleearth gibi farklı uygulamalar üzerinden çizilmiş olan rotaları da telefon üzerinde ki bu klasör içerisine atmak, rotalara oruxmaps uygulaması içerisinden erişmenizi kolaylaştıracaktır. 
                     Oruxmaps uygulamasının üst menülerinden yol şeklinde ki (Fotoğraf 1) sekmesine tıklanır ve açılan menüden "Dosya Yükle" seçilir. 

Fotoğraf 1

Karşımıza Fotoğraf 2' de ki ekran açılır. Ekranda liste olarak kayıtlı olan rotalar görülmektedir. Burada ki rotalar daha önce uygulama tarafından kayıt edilmiş yada dışarıdan yüklenmiş olan rotalardır. Gitmek istenilen  yada incelenmek istenilen rota seçilir. 

Fotoğraf 2
Fotoğraf 3'deki ekran karşımıza geldiğinde, burada bir kaç seçenek çıkmaktadır. Burada gerekli olan seçimler yapılarak tamam sekmesine tıklanarak geçilir.
Fotoğraf 3

Uygulamanın ayarlar kısmında belirlenen renklere göre seçilmiş olan rota Fotoğraf 4'de görüldüğü şekilde ekrana gelmektedir. Telefonun GPS sinyali açık ise kırmızı ok ile bulunduğunuz nokta görülür. Eğer gittiğiniz izleri kayıt ediyorsanız, canlı kayıt edilen rota kırmızı renkte, takip edilen rota ise mavi renkte görülmektedir.

Fotoğraf 4

Oruxmaps uygulamasının güzel yanlarından bir tanesi, internet olan bir ortamda iken ekranda ki gezindiğiniz googleearth yada uydu görüntülerini hafızaya alarak, internetin olmadığı durumlarda bu görüntülere ulaşabilir olmaktır. Bu özellik kullanılarak yüklenen rota üzerinde gerekli oranlarda yaklaştırma yapılarak gezintiler yapılır ve görüntüler hafızaya alınır. Bu sayede telefon hattımızda internet erişimi yoksa yada bulunduğunuz ortamda sinyal yoksa dahi bu görüntüler açılabilmektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder