28 Mayıs 2013 Salı

GPS KAYITLARININ ANALİZ EDİLMESİ VE DETAYLI İNCELEMESİ

Bu konu başlığında herhangi bir şekilde elde etmiş olduğumuz GPS datalarını ne şekilde kullanabileceğimizi ve ne şekilde analiz edebileceğimizi anlatmaya çalışacağız. http://www.bisikletrotalari.com/ aracılığıyla paylaşmış olduğumuz ve şu an için wikiloc sitesinden indirme şansının olduğu GPS kayıtlarını analiz ederek kendinize rota çıkartabilir yada yapılmış olan rotalar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. GPS cihazıyla yada GPS kayıtlarını tutabilen akıllı telefonlar aracılığıyla kayıt edilmiş olan GPS rotalarına ait olarak, enlem, boylam, rakım, hız ve süre gibi bilgileri içeren pek çok bilgiyi görebilir ve analiz edebilirsiniz. Yani eğer elinizdeki veri GPS verisi ise kayıt etmiş olduğu her noktada, uydudan almış olduğu veriler doğrultusunda o noktanın enlemini, boylamını, yüksekliğini ve o anki hızını görebilmeniz mümkündür. Peki bu veri ne işinize yarar ve ne şekilde kullanabilirsiniz. Şöyle ki, GPS verisini herhangi bir converter uygulamasına yada Googleeart programına yüklediğinizde, rotayı çizilmiş olarak görebilecek, yükseklik profilini çıkartabilecek, hangi yollardan gidildiğini görebilecek ve kaydı tutan kişinin o parkuru hangi hızlarda ve hangi zaman diliminde yaptığı hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. 

Daha anlaşılabilir olması açısından son olarak yapılmış olan ve http://www.bisikletrotalari.com/item/kirkgozler-dagbeli-bayatbademleri/ sitesinde yayınlanmış rotanın analizini yaparak devam edelim. Henüz site üzerinden rotaların indirilebilmesi çalışmaları bitmediğinden, wikiloc sitesi üzerinden GPS kaydı olan dosyamızı indiriyoruz. Wikiloc sitesinden dosya indirebilmeniz ve yükleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, wikiloc sitesinden rotayı aratıyoruz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bulduğu rota üzerine tıkladığımızda o rotaya ait detay sayfası açılıyor. 

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere rota hakkında pek çok detayı wikiloc sitesi de vermektedir. Yukarıda altı çizili olarak rotanın adı görülmekte. Büyük dikdörtgen alan içerisinde görüldüğü gibi, rotanın tamamının kaç km olduğu, rotanın kaç saatte yapıldığı, başlangıç tarihi ve saati, varış tarihi ve saati, toplam hareket süresi, ortalama hız, gibi pek çok veri içeriyor.  


Daha detaylı olarak googleeart uygulamasında incelemek için dosyamızı indir yazısına tıklayarak indiriyoruz. 

Yukarıda görüldüğü gibi farklı seçeneklerde sunuyor indirme işleminde. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, Lokasyonları Haritaya ekle sekmesini işaretliyoruz. Bu sayede rota üzerinde işaretlenmiş olan su kaynakları, alışveriş noktaları ve yerleşim yerleri gibi alanları da eklemiş olacak. 


İndirilmiş olan dosyayı sürükle bırak olarak googleeart üzerine götürdüğümüzde, yukarıdaki pencere açılacak ve burada tüm sekmeleri işaretliyoruz...

Rotamız artık bilgisayarımızda googleeart uygulamamızda yüklenmiş durumdadır. Hem detaylı bir şekilde inceleyebilir, rota üzerinde oynayabilir, farklı yollarla birleştirebilir, rota hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.


Rotanın tamamı geniş bir alanı içeriyorsa, noktalar üst üste gelmiş demektir. Zoom yapıldıkça noktalar ayrılacak ve daha detaylı görünecektir. Mouse götürdüğümüz her bir nokta üzerinde, o naktaya ait veriler görünecektir. Tıkladığımızda ise aşağıda ki resimde görüldüğü gibi sadece o noktaya ait veriler görüntülenecektir.O noktanın enlemi, boylamı, o anki hızı, yüksekliği gibi kısa bir bilgi çıkmaktadır. 


 Sol taraftaki Yerler sekmesinde rotanın üzerinde mousa sağ tıkladığımızda bir pencere açılmakta ve buradan farklı işlemler yapılabilmektedir. Yükseklik profili görüntülenebilir, adı değiştirilebilir, farklı kayıt edilebilir gibi..


 Yine yukarıdaki resimde işaretlenmiş olan su kaynağı, yükseklik profili, sol tarafda ise her noktanın pozisyonu görüntülenebilmektedir. Kare şeklindeki işaretler duraksamaları, üçgen oklar ise yön ile birlikte hareket durumu göstermektedir...

Keyifli rotalar paylaşabilmek ve yapabilmek dileğiyle, daha fazla paylaşımda bulunabilmek umuduyla...

Sevgiyle pedallayın dostlar...


1 yorum:

  1. vikiloc tan elde ettiğimiz dosyaları , gps i olan cep telefonlarında nasıl kullanıyoruz.

    YanıtlaSil